Fašiangy taktiež označovali obdobie, ktoré ukončovalo priadky a za ktorým nasledovalo tkanie. V tomto období sa uskutočňovala aj väčšina svadieb, prebiehali tu rôzne iniciačné obrady - prijímanie mládencov a dievčat do spoločnosti, učni sa stávali tovarišmi... V domoch sa pieklo mäso, varila huspenina, vyprážali šišky a fánky. Typické boli aj obchôdzky v maskách, kde mládež získavala jedlo, z ktorého sa potom niečo spoločné uvarilo (zväčša richtárka). Prehliadku takýchto fašiangových masiek sme si vytvorili aj v našej triede:
Vyvrcholenie fašiangových sviatkov bolo vo fašiangový utorok – posledná muzika spojená s pochovávaním basy. Pri tomto symbolickom pohrebe miestni občania v prestrojení za farára, organistu, kostolníka uskutočnili obrad, pri ktorom bolo veľa plaču, smiechu a zábavy všetkých prítomných.
Jednu z najznámejších fašiangových piesní,
charakteristických pre toto obdobie, sme sa naučili aj my:
1. Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde,kto nemá kožuška zima mu bude.
2. Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa vypasiem.
Okrem spomínaných tradícií sa v jednotlivých regiónoch dodržiavali aj ďalšie zvyklosti:
Na tučný štvrtok
· má každý veľa jesť a piť, aby bol po celý rok silný
Na fašiangový
pondelok
·
sa konal
tzv. “mužský bál” kam smeli len ženatí a vydané. Sedliak pri tancovaní vyhadzoval sedliačku
vysoko, aby sa mu na poli urodil vysoký ľan a ovos.
Na fašiangový
utorok
·
sa sliepkam
sypalo zrno do kruhu z reťaze, aby nezablúdili a nezanášali· nemala sa vešať bielizeň na pôjd, lebo to vraj viedlo k premnoženiu bĺch
· ženy nesmeli šiť, aby sliepky dobre niesli
· Na fašiangový utorok bola sála plná dievčat. Uprostred stál dlhý stôl a na ňom boli poháre so sladkým likérom pre dievčatá. Pred každým pohárom namaľoval zvolený mládenec toľko bodiek, koľko musela dievčina zaplatiť zlatiek na muziku za to, že tancovala s chlapcami po celý rok. Tento obyčaj sa nazýval “vyplácanie dievčat”.
· Hospodár mal s gazdinou cez fašiangový utorok tancovať, aby vraj sa im v tom roku urodili veľké zemiaky a dlhý jačmeň.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára